• PORANKI LITERACKIE

• 14.02.2023
            • Zakochane parasole

14 lutego br. wierszem "Zakochane parasole" Hanny Niewiadomskiej rozpoczęliśmy wtorkowe poranki literackie w naszym przedszkolu, w ramach projektu czytelniczego pt. "Dużo czytam, dużo wiem". Przez kolejne wtorki dzieci będą poznawać twórczość Hanny Niewiadomskiej słuchając i bawiąc się jej wierszami. Finałem będzie spotkanie autorskie          z Hanną Niewiadomską w dniu 21.03.2023 r.

• 21.02.2023

Waga

21 lutego odbył się nasz wtorkowy poranek literacki z wierszami Hanny Niewiadomskiej, poetki z Legionowa. Zabawa z poezją rozpoczęła się od zadania edukacyjnego dla każdej grupy wekowej. Dzieci w kolorowych kopertach otrzymały puzzle, które po ułożeniu dały obrazek wagi a tym samym tytuł wiersza. Pani dyrektor Barbara Dubaniowska przeczytała wiersz i nawiązała rozmowę z dziećmi na temat treści wiersza. Dzieci bardzo chętnie i z radością udzielały trafnych odpowiedzi. Następnym punktem spotkania była zabawa ruchowa polegająca na odtworzeniu ruchem muzyki naśladującej głosy zwierząt. Poprzez tą zabawę dzieci kształciły pamięć słuchową, gdyż musiały zapamiętać i odtworzyć ruchy zwierząt po dźwiękach muzyki. Na koniec spotkania wszystkie dzieci pokonywały tor przeszkód w formie zwalonego drzewa i po kolorowych śladach dochodziły do wagi, na której się ważyły i zapamiętywały swój wynik.

• 28.02.2023
            • Chmurki i wietrzyk

Nadszedł kolejny wtorek, a z nim nasz literacki poranek z wierszami Hanny Niewiadomskiej. Dzieci od rana dopytywały się kto tym razem będzie czytał wiersz i oczym będzie. Świadczy to o tym, że polubiły literackie spotkania. O godz. 10.00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej. Dzieci od drzwi wołały „…dzisiaj będzie o chmurach…”. Przygotowana sceneria i muzyka klasyczna Edvarda Griega „Poranek” wprowadziły nas w błogi nastrój. Wiersz pt. „Chmurki i wietrzyk” przeczytała pani Zuzia. Następnie muzyka zaprosiła nas do zabaw relaksacyjno – ruchowych. Odbiór muzyki przez dzieci był trafny, ruchami przedstawiły treść wiersz, w którym chmury były na huśtawkach i hamakach, taniec ten sprawił dzieciom wile radości. Na zakończenie wszystkie dzieci poddały się wenie artystycznej i pomalowały chmury, które posłużą nam do wiosennej dekoracji sali.

• 07.03.2023
            • Tęcza

Marcowy poranek literacki rozpoczął się pod hasłem „W marcu jak w garncu”. Zabawa tematyczna „Jakie są składniki pogody” nawiązująca do przysłowia wyjaśniła dzieciom treść przysłowia. Dzieci wrzucały do dużego garnka emblematy śniegu, deszczu, słońca, wiatru i mieszały w rytm muzyki Antonio Vivaldiego „Wiosna”.  Dzieci poznały zjawisko optyczne i meteorologiczne TĘCZA i wysłuchały pod tym samym tytułem wiersz Hanny Niewiadomskiej. Następnie przeszliśmy do zabawy ruchowej  „Kolory tęczy”. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązały zadanie edukacyjne odpowiednie dla każdej grupy wiekowej: układanka matematyczno – obrazkowa cyfry do ilości kropli; układanka logiczna – sudoku; układanka – dopasowanie obrazka do cieni; układanka rozwijająca pojęcie od najmniejszego do największego, najniżej – najwyżej. Ostatnim zadaniem było wykonanie tęczy dowolną techniką plastyczną.

• 14.03.2023
            • Fikoły

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z autorką wierszy Hanną Niewiadomską. Do tego do spotkania przygotowujemy się poznając Jej twórczość. Na dzisiejszym poranku literackim dzieci wysłuchały wiersz pt. „Fikoły”, który przeczytała Pani Aneta wprowadzając dzieci w radosny nastrój. Podobnie jak w utworze zawieszone rzeczy fikały na sznurkach tak i dzieci bawiły się na ścieżce sensorycznej. Na sznurkach zawiesiły swoje skarpety aby odzwierciedlić ruchem treść wiersza, a następnie pokonywały kolejne etapy drogi pełnej sensorycznych niespodzianek. Zabawę zakończyła wesoła piosenka zaśpiewana wspólnie przez dzieci z całego przedszkola.

• 21.03.2023
            • Zabawy z poezją

Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmu wspólnie z Panią Hanną Niewiadomską, która odwiedziła nas osobiście.  Spotkanie rozpoczęło się pięknym występem artystycznym oraz recytacją  wierszy autorki. Radosne i kolorowe spotkanie uświetnili swoją obecnością pani Katarzyna Bugera z Wydziału Edukacji i Sportu oraz  przedstawiciele z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.