• Matematyka - na jej punkcie mam bzika

        • ROSNĘ Z MATEMATYKĄ

          Program Grantowy mFundacji 

          Od  2 lutego 2023r. r  Przedszkole  Nr  12  im.  5  Batalionu  Strzelców  Podhalańskich  w  Przemyślu  bierze  udział
          w programie grantowym: ,,Rosnę z matematyką” organizowanym przez Funfaję mBanku. W ramach tego  programu w  grupach 4,5-latkach i 6-latkach realizowane są zajęcia matematyczne pod nazwą ,,Matematyka – na jej punkcie mam bzika”.

          Celem   prowadzonych  zajęć  jest  wszechstronne  stymulowanie  rozwoju  dzieci,  kształcenie  ich  zainteresowań
          z zakresu edukacji matematycznej, rozbudzanie dziecięcej aktywności,  kreatywności, kształcenie nawyku logicznego myślenia poprzez dokonywanie analizy, porównywania i klasyfikacji spostrzeganych przedmiotów, rozbudzanie wiary we własne możliwości oraz kształtowanie odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego.

          Prowadzone zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem w obu grupach. Dzieci poprzez zabawę i własne doświadczanie zdobywają  podstawową wiedzę i umiejętności matematyczne, które wykorzystują w codziennych czynnościach i działaniach.

          Dzięki uzyskanemu grantowi wzbogacona została baza  przedszkola o pomoce dydaktyczne i pozycje książkowe związane z edukacją matematyczną, które wpływają na rozwijanie kompetencji matematycznych, podnosząc tym samym atrakcyjność prowadzonych zajęć

          .https://www.mbank.pl/mfundacja/strona-glowna/

          Realizowany przez nas projekt  polegał na wspieraniu dziecięcego rozumowania bez podawania gotowych definicji poprzez organizowanie zabaw dydaktycznych oraz ukształtowanie u dzieci odpowiednich kompetencji intelektualnych do uczenia się matematyki.. Otwieranie umysły dziecka na świat matematyki, kreatywne wykorzystywanie wiedzy w praktycznych działaniach organizowanych przez nauczycieli w grupie, a następnie kontynuowanych w domu z rodzicami. Program składa się z 10 bloków tematycznych: 1. Orientacja przestrzenna. 2. Rozwijanie umiejętność liczenia. 3. Podstawowe wiadomości o zbiorach. 4. Wielkość, kolor, kształt – czyli figury geometryczne. 5. Wysokość długość szerokość. 6. Ciężar. 7. Organizacja czasu i przestrzeni. 8. Ćwiczenia spostrzegawczości, pamięci i koncentracji uwagi. 9. Ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia i analizowania danych. 10. Podstawy kodowania.

          Podczas realizacji tych zagadnień zastosujemy metody: samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka, zadań 4 stawianych dziecku, obserwacji i pokazu, metodę przykładu, a także metodę rozmowy,   opowiadania,  zagadki,  objaśnienia  i  instrukcje,  metoda  projektu  oraz  metoda  twórczego   myślenia
          J. Osborne „Burza mózgów” oraz spacery, gry i zabawy edukacyjne z wykorzystaniem stosownego oprogramowania komputerowego.

          W realizacji programu  zwracamy szczególną uwagę na działania praktyczne prowadzone podczas zajęć z dziećmi w przedszkolu i poza nim. Realizowane są także tematy związane z kodowaniem oraz projektowaniem przez dzieci gier matematycznych. Aby wprowadzić dzieci w celowość środków IT w naszym życiu i ich rozsądne wykorzystanie jedną z niestandardowych metod stosowanych podczas zajęć jest praca metodą poglądową z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.